Pokusy ve třídě Sluníček

31.01.2021

Měsíc leden byl ve třídě Sluníček ve znamení fyzikálních a matematických pokusů. Využili jsme chladného počasí, sněhu a ledu a vyzkoušeli jsme si, co vše lze se sněhem podniknout. První náš pokus byl o vzlínání barvy do sněhu. Děti kouzlily s různými barvami, do kterých umístily bílé sněhové koule. Víte, co se stalo? Podívejte se na fotografie. Druhý a třetí pokus byl o bodu tání. Děti nalily do tří misek horkou, vlažnou a studenou vodu a do každé misky daly sněhovou kouli. Víte, v jaké misce se koule nejrychleji rozpustila? Zeptejte se dětí. V dalším pokusu děti naplnily dvě misky sněhem. V jedné misce sníh posolily. Co se stalo v misce s posoleným sněhem? Děti Vám to rády vysvětlí. Další pokus nebyl se sněhem, ale se solí. Děti rozpustily sůl ve vodě, vložily do ní provázek a daly na topení. Po několika dnech se voda odpařila a vznikly nám krásné krystaly v misce i na provázku. Krásu a rozmanitost krystalů děti pozorovaly pod lupou. Vidíte, že fyzikální jevy ve třídě Sluníček všichni pochopí a je to velká zábava.

My ale ve Sluníčkách milujeme i matematiku. Zkuste si vzít tři kostičky různých barev, např. zelenou, žlutou a červenou a postavte z nich co nejvíce různobarevných komínů. Kolik různých komínů jste dokázali postavit? Dětem se jich povedlo postavit šest. Je to tak správně?